محمدرضا فیاض

محمدرضا فیاض در سال ۱۳۴۱ در کرمانشاه متولد شد. او لیسانس ادبیات فرانسه از دانشگاه تهران و دارای مدرک درجه دو هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. موسیقی ایرانی و نوازندگی سنتور را نزد مجید کیانی، پرویز مشکاتیان و پشنگ کامگار آموخت و سپس دوره‌های آموزشی متناوبی برای شناخت موسیقی اروپایی نزد کامران امید ،مهدی جوانفر، علیرضا مشایخی، پرویز منصوری را گذراند.

محمدرضا فیاض از سال ۱۳۸۴ به مدت ده سال عضو شورای فنی هنرستان موسیقی دختران بود و اکنون رییس هیئت مدیره کمیته پژوهشگران خانه موسیقی است.

در زمینه آهنگسازی و اجرا انتشار ده آلبوم موسیقی را در کارنامه دارد:

در گذر، در خانه‌ی آفتاب، پرسه در آینه، گر چهره بنماید، شاعر آینه‌ها، می‌شنیدم از پرنده، ترانه‌های اول دبستان، یه گنجشک و یه غوزه، بر سرمای درون، سالنامه (در حال ضبط)، بازنویسی پارتیتور و رهبری اجرای مجموعه عیاران اثر احمد پژمان.

او از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۳، مدرس درس گروه‌نوازی ایرانی در هنرستان موسیقی دختران،‌ مدرس واحدهای مختلف درسی (نظری و عملی) در حوزه‌ی موسیقی ایرانی در دانشگاه هنر، دانشگاه تهران، دانشگاه سوره، دانشگاه علمی-کاربردی؛ در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بود و اکنون مدرس ساز سنتور در آموزشگاه‌های خصوصی بود.

تالیفات او از این قرارند:

مجموعه شناخت دستگاه های موسیقی ایرانی (۷ سی‌دی و یک کتاب)، انتشارات ماهور (۱۳۹۰)

تالیف کتاب تا بردمیدن گل‌های رادیو/ مطالعه جامعه شناختی فرایندهای موسیقایی در ایران از سپیده دم تجدد تا ۱۳۳۴، انتشارات سوره مهر (برنده جایزه دوم کتاب سال خانه موسیقی ۱۳۹۵)

تالیف کتاب دانش فنی پایه، کتاب درسی هنرستان موسیقی (زیر چاپ)

انتشار بیش از ۵۰ مقاله و نقد و یادداشت و ... در نشریات تخصصی موسیقی (ماهور، هنر موسیقی، مقام، آدینه و ...)

ترجمه کتاب سمفونی‌ها و آوازهای مالر (انتشارات ماهور ۱۳۷۰)